Art. 118 Ksh (komandytariusz reprezentantem spółki)

Spis treści

Art. 118. § 1. Komandytariusz może reprezentować spółkę jedynie jako pełnomocnik.

§ 2. Jeżeli komandytariusz dokona w imieniu spółki czynności prawnej, nie ujawniając swojego pełnomocnictwa, odpowiada za skutki tej czynności wobec osób trzecich bez ograniczenia; dotyczy to także reprezentowania spółki przez komandytariusza, który nie ma umocowania albo przekroczy jego zakres.

Art. 118 Ksh jest konsekwencją takiej a nie innej formuły nadanej w ustawie spółce komandytowej. Generalnie spółkę reprezentują komplementariusze, których z mocy umowy spółki albo prawomocnego orzeczenia sądu nie pozbawiono prawa reprezentowania spółki.

Pełnomocnictwo ogólne obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu. Do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebne jest pełnomocnictwo określające ich rodzaj, chyba że ustawa wymaga pełnomocnictwa do poszczególnej czynności. Jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie.

"Bez ograniczenia", czyli w drodze wyjątku od ogólnych reguł odpowiedzialności za zobowiązania spółki komandytowej. Zasada jest taka, że komandytariusz odpowiada za zobowiązania spółki wobec jej wierzycieli tylko do wysokości tzw. sumy komandytowej.

Roszczenia przeciw komandytariuszowi można dochodzić przed sądem według zasad ogólnych, poprzez wniesienie pozwu. Pomocna będzie tu czasem wyszukiwarka sądów. Od wyroku sądu pierwszej instancji przysługuje apelacja, a potem niekiedy także skarga kasacyjna tudzież skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia.

Pytania?

Komentarz dodano 27 października 2020 r.