Wzór użytkowy i przykłady wzoru użytkowego

Zgodnie z ustawową definicją, wzór użytkowy to nowe i użyteczne rozwiązanie o charakterze technicznym, dotyczące kształtu, budowy lub zestawienia przedmiotów o trwałej postaci. Nie bez powodu określa się go czasem mianem małego wynalazku. Upraszczając można powiedzieć, że uzyskanie ochrony wzoru użytkowego jest nieco łatwiejsze niż uzyskanie ochrony wynalazku. Inaczej niż przy wynalazkach, Urząd Patentowy nie bada bowiem, czy wzór użytkowy to rozwiązanie oczywiste w świetle stanu techniki.

Przykłady wzoru użytkowego? Jest ich całe mnóstwo. Zarejestrowano już m.in. rower, pudełko na cukierki, stolik, zegar wahadłowy, zapalniczkę, monitor, sześć zaginarek, kilkadziesiąt różnego rodzaju paneli i ekranów, ponad sto lamp, przeszło trzydzieści okien i całe mnóstwo innych przedmiotów (w tym mechanizmów i urządzeń, a także opakowań i obudów). Wszystkie one spełniają definicję wzoru zawartą w ustawie - Prawo własności przemysłowej. Wzorem użytkowym stały się też: zamek do drzwi, kocioł wodny centralnego ogrzewania, oprawka kredki kosmetycznej z mechanizmem wysuwania sztyftu, but rehabilitacyjny, uchwyt grzejnika, słój, panel sterowania, pondośnik wózkowy, zacisk elektryczny, wieszak na okrycia, sadzarka, woreczek z zapięciem strunowym, podajnik papieru, kombajn do zbioru owoców, młot elektryczny, oprawa oświetleniowa, elementy rurowe do zjeżdżalni wodnych, zamknięcie do opakowania kartonowego, kotwa dystansowa, listwa przypodłogowa czy maskująca, siedzenie rowerowe, ościeżnica i skrzydło okna, wentylator osiowy, lustro ścienne i in. Jak widać, nie zawsze trzeba starać się o patent na wynalazek, aby zapewnić sobie ochronę. Jeśli zatem zajmujecie się Państwo produkcją lub sprzedażą przedmiotów użytkowych, warto poważnie rozważyć, czy nie byłoby opłacalne uzyskanie na nie wyłączności.

Warto pamiętać, że wzór użytkowy to nie to samo, co wzór przemysłowy, a tym bardziej - znak towarowy.

Jeśli zdecydowali się Państwo na usługi rzecznika patentowego (np. chcielibyście dowiedzieć się, jakie opłaty wiążą się z ochroną wzoru użytkowego), proszę o kontakt.