Wzór przemysłowy i przykłady wzoru przemysłowego

Wzór przemysłowy zarejestrowany w Urzędzie Patentowym to znakomite zabezpieczenie interesów każdego producenta. Wzór przemysłowy to przede wszystkim kształt produktu - czy szerzej, jego wygląd. Wzorem może być kontur wyrobu, jego kolorystyka, faktura itd. Nieistotne przy tym, czy chodzi o przedmiot duży czy mały - chroniony będzie zarówno wzór szpilki, jak i wzór samochodu.

Wzór przemysłowy a wzór użytkowy? Różnica jest i uchwycić ją całkiem łatwo. Przy czym proponuję zerknąć najpierw na stronę poświęconą temu, co to takiego wzór użytkowy, a potem zapoznać się z art. 102 ustawy - Prawo własności przemysłowej, w którym zawarto definicja wzoru przemysłowego. Jak widać w jednym przypadku chodzi o estetykę, w drugim natomiast istotny jest aspekt techniczny.

Jak zorientować się, co jest już chronione? Przydatna będzie wyszukiwarka wzorów przemysłowych.

Przykłady wzorów przemysłowych da się mnożyć - i są one bardzo zróżnicowane. Rower, biżuteria, stół, butelka, samochód, długopis, porcelana - wszystko to kwalifikuje się do objęcia ochroną. Przykłady konkretnych zgłoszeń można znaleźć tutaj. Tyle tylko, że aby uzyskać ochronę w Urzędzie Patentowym, wzór przemysłowy musi być nowy i mieć indywidualny charakter. Z wzorów przemysłowych powinni więc korzystać producenci towarów o oryginalnych kształtach, pracujący nad ich wyglądem (tzw. design). Nie trzeba być wielkim międzynarodowym koncernem i inwestować w badania. Małym firmom też wolno chronić swoje wzornictwo.

Jeśli poszukujecie Państwo pomocy w zapewnieniu sobie wyłączności na swoje produkty, proszę o mail z opisem sprawy i załączonymi ilustracjami wzoru. Na tej podstawie będę mógł zaproponować warunki współpracy.

Wzór przemysłowy okna, wzór przemysłowy drzwi i inne wzory budowlane

Polem, na którym ochrona wzorów przemysłowych znakomicie nadaje się do wykorzystania jest szeroko rozumiane budownictwo. W branży tej do rejestracji nadaje się cała gama produktów (wzory budowlane). Zastrzec można:

- i wiele, wiele innych wzorów przemysłowych.

Wzór przemysłowy na meble

Branża meblarska od lat korzysta z możliwości, jakie stwarza jej ochrona wzorów przemysłowych. W porównaniu z kosztami, zyski wydają się ogromne. Zwłaszcza, że nie tylko pojedyncze, ale i ułożone w zestawy meble również można zabezpieczyć rejestracją wzoru przemysłowego. Przedsiębiorcy produkujący meble wzory powinni rejestrować niejako odruchowo, chroniąc się przed konkurencją z Dalekiego Wschodu, która wzory na meble kopiuje na potęgę.

Modne fasony, kolorowe kosmetyki i wzorki paznokci

Odrębną kategorią jest moda czy w ogóle atrakcyjna prezencja. Do zostania chronionymi wzorami przemysłowymi doskonale nadają się różnego rodzaju modne fasony (fasony skukienek, fasony spodni itp.), kolorowe kosmetyki i mnóstwo innych. Wśród wzorów przemysłowych związanych z modą i atrakcyjnym wyglądem wymienić też nawet można tak popularne ostatnimi laty wzorki paznokci. Naturalnych zastrzec nie sposób, ale jeśli chodzi o te doklejane (tzw. tipsy), przeszkód brak. A chyba warto, bo studio, które doprowadzi do rejestracji swoich wzorów będzie mogło zakazać ich stosowania konkurencji w całej Polsce.

Wzór przemysłowy na czcionki ozdobne, ozdobne literki i fonty ozdobne

Wzorem przemysłowym mogą też być czcionki ozdobne, ozdobne literki i fonty ozdobne. Jeśli tylko są nowe i mają indywidualny charakter, wolno zastrzec je w Urzędzie Patentowym. Gdy to nastąpi, nikomu nie będzie wolno bez zgody uprawnionego wydrukować tą czcionką gazety czy książki albo wykorzystać w płatnym serwisie internetowym.