Samochód zastępczy po wypadku auta

[zastrzeżenie] Jako prawnik zajmuję się sprawami ubezpieczeniowymi, więc jeśli szukacie Państwo odpowiedzi na pytanie, kogo prawo zobowiązuje do pokrycia kosztów wynajęcia samochodu zastępczego, jesteście we właściwym miejscu. Najkrócej rzecz ujmując, poszkodowanemu należy się od ubezpieczyciela OC sprawcy zwrot kosztów wynajęcia auta na czas naprawy uszkodzonego w wypadku samochodu. Natomiast wysokość i dochodzenie tego świadczenia to niekiedy zupełnie inna sprawa.

Powyższe zagadnienie ma już w Polsce swoją historię. Jeśli chodzi o przedsiębiorców (firmy), kwestia ta raczej nie budziła kontrowersji. Inaczej sytuacja tych, których nazywamy czasem, acz nie zawsze poprawnie, osobami prywatnymi. Jak twierdził Rzecznik Praw Ubezpieczonych, ubezpieczyciele często odmawiali spełnienia świadczenia odszkodowawczego z tytułu poniesionych kosztów najmu pojazdu zastępczego przez osoby fizyczne (konsumentów), które nie wykorzystywały swoich pojazdów mechanicznych do prowadzenia działalności gospodarczej, lecz do innych celów (dojazdu do pracy, odwożenia dzieci do szkoły lub do przedszkola, zakupów, wyjazdów urlopowych i rekreacyjnych itd.) albo uzależniali spełnienie świadczenia od istnienia dodatkowej przesłanki w postaci niezbędności najmu, rozumianej jako działanie poszkodowanego zmierzające do wyłączenia innej szkody majątkowej lub jako niemożność skorzystania ze środków komunikacji publicznej. Wątpliwości te przeciął Sąd Najwyższy, stwierdzając w 2011 r., że odpowiedzialność ubezpieczyciela z tytułu umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za uszkodzenie albo zniszczenie pojazdu mechanicznego niesłużącego do prowadzenia działalności gospodarczej obejmuje celowe i ekonomicznie uzasadnione wydatki na najem pojazdu zastępczego.

Orzeczenie SN ma charakter uniwersalny w tym sensie, że odnosi się w ogóle do umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, niezależnie od tego, o którego ubezpieczyciela chodzi. Nieważne zatem, czy to Allianz, Axa, Aviva, Benefia, Compensa, HDI, Hestia, Generali, Liberty Direct, Link4, Proama, PZU czy Warta. Po drugie, dotyczy ono całej Polski. Innymi słowy, objęte nim są Białystok, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kielce, Kraków, Legnica, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Radom, Rzeszów, Szczecin, Warszawa, Wrocław, Wałbrzych, Zielona Góra i wszystkie inne miasta i miejscowości naszego kraju. Pewne znaczenie może mieć natomiast marka auta. Im bardziej luksusowa, tym większa pokusa kwestionowania, iż poszkodowanemu nie było potrzebne takie drogie auto. Warto o tym pamiętać, nim zaczniemy rozważać: Audi, BMW, Citroen, Ford, Hyundai, Lexus, Mercedes, Opel, Renault, Subaru, Toyota?

prawnik ostatnio zaktualizował ten wpis 23 listopada 2013 r.