Art. 44 ustawy o prawie autorskim (podwyższenie wynagrodzenia)

Spis treści

W razie rażącej dysproporcji między wynagrodzeniem twórcy a korzyściami nabywcy autorskich praw majątkowych lub licencjobiorcy, twórca może żądać stosownego podwyższenia wynagrodzenia przez sąd.

Brak w polskim prawie definicji legalnej "osoby powszechnie znanej". Jak zawsze w takich przypadkach lukę tę wypełnić powinno w praktyce orzecznictwo sądowe.

Komentowany przepis przez wiele lat nie należał do najpopularniejszych regulacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Może i gdzieś ktoś go tam stosował, ale nie były to spory na tyle głośne, aby przebić się do mainstreamu. Prawdziwe wejście art. 44 na salony nastąpiło za sprawą jednego ze sztandarowych produktów polskiej gospodarki nowego wieku, czyli... Geralta z Rivii. Jesienią 2018 r. media zaczęły zachłystywać się informacją, iż autor sagi o wiedźminie zdecydował się domagać od producenta Witchera "małego" wyrównania związanego z przeniesieniem nań dawno dawno temu praw do odtworzenia tej postaci w formie gry komputerowej. A skoro już o tym mowa, polecam mego skromnego pióra analizę napisanej przez Mistrza powieści Sezon burz x-)

Tekst jednolity ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych w formacie pdf dostępny jest tutaj.

Roszczeń o podwyższenie wynagrodzenia opartych o art. 44 ustawy o prawie autorskim można dochodzić przed sądem według zasad ogólnych. Zaczyna się więc od wniesienia pozwu. Niezadowoleni mają prawo do apelacji, a przy sporach o wyższe kwoty pozostaje jeszcze skarga kasacyjna. Odrębny temat to skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. [komentarz dodano 18 listopada 2018 r.]