Komentarz do art. 16f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (updop)

1. Podatnicy, z wyjątkiem tych, którzy ze względu na ogłoszoną upadłość obejmującą likwidację majątku nie prowadzą działalności gospodarczej, dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 16a ust. 1 i ust. 2 pkt 1–3 oraz w art. 16b.

[Zastrzeżenie] Ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku upadłego może, ale nie musi wiązać sie z zaprzestaniem działalności gospodarczej. O tym bowiem, czy przedsiębiorca działalność taką prowadzi, czy też nie, decydują okoliczności faktyczne. Odpisów amortyzacyjnych nie dokonują więc jedynie ci bankruci, którzy zaniechali czynności objętych definicją działalności gospodarczej. Zasadą jest zatem, że przedsiębiorca po ogłoszeniu jego upadłości likwidacyjnej kontynuuje amortyzację środków trwałych oraz wymienionych w art. 16f ust. 1 updop wartości niematerialnych i prawnych. [komentarz dodano 19 stycznia 2013 r.]

2. Podatnicy będący armatorami, z wyjątkiem tych, którzy ze względu na ogłoszoną upadłość obejmującą likwidację majątku nie prowadzą działalności gospodarczej, mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych od zamówionego przez nich taboru transportu morskiego w budowie, o którym mowa w art. 16a ust. 2 pkt 4.

3. Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się zgodnie z art. 16h–16m, gdy wartość początkowa środka trwałego albo wartości niematerialnej i prawnej w dniu przyjęcia do używania jest wyższa niż 3 500 zł. W przypadku gdy wartość początkowa jest równa lub niższa niż 3 500 zł, podatnicy, z zastrzeżeniem art. 16d ust. 1, mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16h–16m albo jednorazowo w miesiącu oddania do używania tego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, albo w miesiącu następnym.

4. Odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które zostały przewłaszczone w celu zabezpieczenia wierzytelności, w tym pożyczki lub kredytu, dokonuje dotychczasowy właściciel, w tym pożyczkobiorca lub kredytobiorca.