Komentarz do art. 724 Kc (wady rzeczy pożyczonych)

Spis treści

Art. 724. Jeżeli rzeczy otrzymane przez biorącego pożyczkę mają wady, dający pożyczkę obowiązany jest do naprawienia szkody, którą wyrządził biorącemu przez to, że wiedząc o wadach nie zawiadomił go o nich. Przepisu powyższego nie stosuje się w wypadku, gdy biorący mógł z łatwością wadę zauważyć.

[Zastrzeżenie]

W grę wchodzą wady fizyczne lub prawne pożyczonych rzeczy. Wady fizyczne to w największym skrócie takie mankamenty rzeczy, które nie pozwalają albo przynajmniej utrudniają korzystanie z nich w sposób zgodny ze zwykłym przeznaczeniem. Powiedzmy pożyczone butelki okazują się nieszczelne albo pożyczone auto ma zepsuty alternator. A wady prawne? Choćby sytuacja, gdy owe rzeczy okazują się nie należeć do pożyczkodawcy.

Jak wspomniano w uwagach do art. 720 Kodeksu cywilnego, jeżeli jakość rzeczy nie zostanie oznaczona w umowie ani nie wynika z okoliczności, pożyczkodawca powinien - co do zasady - przekazać pożyczkobiorcy rzeczy średniej jakości. Zatem to w odniesieniu do tak właśnie ustawionej poprzeczki należy potem oceniać, czy przedmiot pożyczki jest wadliwy czy nie.

Jak zawsze przypominam drogę sądową. W sprawie o odszkodowanie z art. 724 Kc poszkodowany powinien zacząć od wniesienia pozwu. Od wyroku sądu pierwszej instancji przysługuje apelacja, a potem niekiedy także skarga kasacyjna tudzież skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia.

Co do sformułowania "mógł z łatwością wadę zauważyć" por. też komentarz do art. 721 Kodeksu cywilnego [komentarz zmodyfikowano 27 sierpnia 2018 r.]

Pytania?