Komentarz do art. 638 Kodeksu cywilnego

Spis treści

Art. 638. § 1. Do odpowiedzialności za wady dzieła stosuje się odpowiednio przepisy o rękojmi przy sprzedaży. Odpowiedzialność przyjmującego zamówienie jest wyłączona, jeżeli wada dzieła powstała z przyczyny tkwiącej w materiale dostarczonym przez zamawiającego.

§ 2. Jeżeli zamawiającemu udzielono gwarancji na wykonane dzieło, przepisy o gwarancji przy sprzedaży stosuje się odpowiednio.

[Zastrzeżenie]

Odpowiednie stosowanie przepisów o rękojmi przy sprzedaży (tudzież przepisów o gwarancji z par. 2 oznacza, że w zależności od sytuacji należy stosować je wprost, ze zmianami wynikającymi z okoliczności albo nie stosować w ogóle. Jest to zabieg, do którego nasz ustawodawca ucieka się dość często. Robi się to, aby nie mnożyć przepisów, które musiałby brzmieć podobnie albo zgoła tak samo. To bez wątpienia zaleta. Wadą jest jednak niejaka niepewności prawa. Nigdy bowiem do końca nie wiadomo, czy inni będą interpretować je w konkretnym przypadku tak samo jak my.

Sąd Najwyższy stwierdził, że zamieszczenie w fakturze VAT, wystawionej przez przyjmującego zamówienie, adnotacji, że jej podpisanie stanowi potwierdzenie właściwej jakości i kompletności zakupionego towaru oraz podstawę do realizacji uprawnień gwarancyjnych z tytułu zakupionych części i wykonanych usług, kształtuje między stronami umowy o dzieło stosunek gwarancji, do którego stosuje się przepisy art. 577 i nast. k.c..

Co do par. 1, przepisem o kluczowym znaczeniu jest art. 556 Kodeksu cywilnego i cała grupa następujących po nim przepisów. Natomiast przepisy o gwarancji przy sprzedaży to art. 577 Kodeksu cywilnego i kolejne. [komentarz dodano 11 lutego 2017 r.]

Pytania?