Utwór zależny

Opracowanie innego utworu. Przepisy nie definiują pojęcia opracowania, posługują się nim jednak i wprost wymieniają wśród opracowań tłumaczenie, przeróbkę i adaptację. [zastrzeżenie]

Bodaj największym problemem praktycznym jest rozróżnienie między utworem zależnym a inspiracją. Ma to znaczenie o tyle, że zgodnie z prawem rozporządzanie i korzystanie z opracowania zależy od zezwolenia twórcy utworu pierwotnego, zaś z utworu zainspirowanego innym utworem - nie. Nie sposób wyznaczyć tu precyzyjnych granic, ale z pewnością warto skonsultować tę kwestię przed wystąpieniem z roszczeniem albo spełnieniem żądań uprawnionego.

Lista postaci utworu zależnego jest otwarta i wydłuża się wraz z rozwojem techniki. (Przykład: W serwisie YouTube coraz większą popularność - przekładającą się czasem na miliony odsłon - zdobywają ostatnio kanały z filmami, których fabuła sprowadza się do opatrzonego komentarzem zagrania w grę konsolową. Widzowie oglądają je, bo chcą poznać produkt przed nabyciem czy wypatrzyć jakieś nowe triki albo po prostu lubią gry komputerowe. Miały już miejsce przypadki zwracania się do takich "filmowców" przez producentów konsoli o zapłatę tantiem.)

prawnik ostatnio zaktualizował ten wpis 20 października 2013 r.