Negatywne, odwetowe komentarze na Allegro (pomówienia itp.)

Mianem tym określiłbym wpisy dokonywane przez niezadowolonych uczestników transakcji, gdzie powodowani emocjami wykraczają poza dozwoloną prawem ocenę sprzedawcy czy nabywcy i wprowadzają do komentarza treści noszące znamiona pomówienia. [zastrzeżenie]

Warto przypomnieć, że udostępnienie przez serwis Allegro możliwości oceniania innych nie oznacza, iż na platormie tej przestają obowiązywać przepisy prawa. A zgodnie z nimi ten, kto pomawia pomawia inną osobę o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. Więcej, jeśli czyni to za pomocą "środków masowego komunikowania", grozi mu nawet rok pozbawienia wolności!

Jako prawnik zajmuję się walką z pomówieniami i zniesławianiem, przypadków z nimi związanych trafia do mnie coraz więcej. Jeśli i Państwo chcecie powierzyć mi taką sprawę, proszę o mail z dokładnym opisem sytuacji (daty, linki itp.) oraz - o ile takowe zgromadziliście - skanami dokumentów (najlepiej w jednym pliku pdf).

ostatnia aktualizacja: 21 maja 2014 r.