Strona główna

Oferta

Porady przez Internet

Odpowiedzi na pytania

Aktualności

Przydatne narzędzia

Zaprenumeruj informacje

O mnie

Kontakt

Odpowiedzi na pytania prawne od ręki

Poniżej znajdziecie Państwo wybór pytań prawnych, na które z mniejszymi albo większymi modyfikacjami udzieliłem już kiedyś odpowiedzi na łamach ogólnopolskich czasopism. Łatwiej mi będzie zatem pomóc w takiej sprawie w ramach kancelarii adwokackiej. Proszę o kontakt.

***

- Kiedy produkt może zostać oznaczony jako "Made in Poland"? Czy wymaga to osiągnięcia przez wyrób jakiś procentowego udziału komponentów rodzimego pochodzenia?

- Mam w planach uruchomienie portalu internetowego. Chce oprzeć się na pomyśle z USA. Byłby to więc ten sam portal - tyle że dla polskiego odbiorcy i uwzględniający nasze realia. Czy to jest naruszanie praw twórców amerykańskich? Czy mogę zrealizować mój projekt bez naruszania prawa?

- Wspólnicy w spółce z o.o. (Piastów) uchwalili dopłaty. Trzech wspólników wpłaciło w terminie, czwarty i ostatni twierdzi, że nie ma pieniędzy. Jak ma postąpić spółka, żeby ściągnąć należną dopłatę? Czy może naliczać odsetki? Czy ma prawo potrącić odpowiednią kwotę z należną wspólnikowi dywidendą? Czy roszczenie z tytułu dopłat ulega przedawnieniu?

- Prowadzę działalność gospodarczą w Warszawie. Niedawno zmieniłem miejsce zamieszkania (mieszkałem na Mokotowie, przeniosłem się na Żoliborz), a w związku z tym i miejsce prowadzenia działalności. Muszę wystawić kilka faktur VAT. Potrzebowałbym porady, od kiedy mam posługiwać się już nowymi danymi?

- Czy faktura z tytułu usługi (roboty budowlane) anulowana w sposób nieprawidłowy (w obrocie prawnym funkcjonują np. dwie faktury o tym samym numerze) może stanowić skuteczną podstawę do zapłaty na gruncie prawa cywilnego, a tym samym prowadzić do wygaśnięcia zobowiązania?

- Od kilku lat prowadzę w Legionowie działalność gospodarczą. Chciałbym wejść w zupełnie nową branżę bez wycofywania się z dotychczasowej. Czy tę nową działalność mogę rozpocząć pod nową nazwą, ale bez rezygnowania z dotychczasowej? Czy muszę ubiegać się o odrębne wpisy w ewidencji działalności gospodarczej i kolejnych urzędach?

- Od pięciu lat zajmuję się świadczeniem usług, głównie (Łódź, skierniewice, Łowicz, Sochaczew i Żyrardów). Niedawno wszedł tam na rynek inny przedsiębiorca. Posługuje się oznaczeniem w zasadzie takim samym oznaczeniem, co ja, różni je jedynie myślnik. Chodzi o dokładnie te same usługi i dokładnie to samo miasto (Łódź). Co więcej, na swojej stronie internetowej konkurent umieszcza nazwę bez myślnika. Czy można z tym cokolwiek zrobić? Dodam, że nazwa nie jest zarejestrowana w Urzędzie Patentowym.

- Zawarłam w formie notarialnej, na czas określony, umowę najmu lokalu użytkowego na warszawskich Bielanach. W kontrakcie zastrzeżono, że czynsz podlega raz w roku waloryzacji według wskaźnika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych za rok ubiegły. Czy wobec tego możliwe jest podwyższenie czynszu w oparciu o art. 685[1] kodeksu cywilnego?

- Mam zarejestrowany w warszawskim Urzędzie Patentowym znak towarowy. Teraz chciałem wnieść go do spółki jako wkład na pokrycie udziałów. Czy aportem ma być w takiej sytuacji znak towarowy czy prawo ochronne udzielone mi na ten znak przez urząd?

- W spółce z o.o. (Płock) jest trzech wspólników: mąż, żona oraz mąż i żona jako małżeństwo. Czy taka sytuacja jest dopuszczalna?

- Jesteśmy stołeczną firmą wykonującą prace projektowe na terenie lewobrzeżnej Warszawy (Bemowo, Białołęka, Bielany, Mokotów, Ochota, Śródmieście, Ursus, Ursynów, Wilanów, Włochy, Wola, Żoliborz). Z inwestorami mamy podpisane umowy z terminem realizacji w 2011 r. W paragrafie dotyczącym wynagrodzenia za prace projektowe występuje zapis: wynagrodzenie netto + 22 % podatek VAT. Jaką stawkę podatku VAT będziemy musieli zastosować wystawiając fakturę w 2011 r.?

- Czy przedsiębiorca ma prawo do stosowania dowolnej wysokości odsetek za zwłokę?

Czy przedsiębiorca postawiony w stan likwidacji albo upadłości musi zwrócić właścicielowi grunt, którego był użytkownikiem wieczystym (Nowy Dwór Mazowiecki)?

- Czy obowiązek ujawniania informacji o kapitale zakładowym spółki w jej dokumentach dotyczy tylko zamówień handlowych, czy wszelkich pism (takich jak np. wypowiedzenie)?

- Mam pewien pomysł na wyrób, którego nie chcę ani patentować, ani chronić jako wzór użytkowy. Proszę o poradę, co zrobić, żeby nikt mi go nie zastrzegł? Czy wystarczy upowszechnić jego wygląd w Internecie? A może wystarczy pokazać go w tych miejscowościach, w których koncentruje się moja aktywność (Ostrów Mazowiecki, Wyszków, Wiłomin, Węgrów, Sokołów Podlaski)?

- Czy po rozwiązaniu dwuosobowej spółki cywilnej (każdy wspólnik miał jednakowe prawa) wolno nadal powoływać się na udzielone jej przez klientów referencje? Czy w tej sytuacji referencje są przypisane jedynie spółce? A może przejmuje je jeden ze wspólników albo obaj dzielą się nimi po połowie? Lub też każdy ze wspólników może posługiwać się w nimi swojej dalszej, osobnej działalności?

- Czy zagraniczną firmę ubezpieczeniową bez siedziby w Polsce można wezwać do postępowania pojednawczego przed sądem w Warszawie (chodziłoby o stołeczną Pragę, a ściślej - Targówek)?

- Czy prokurent objęty jest działaniem ustawy "kominowej"?

- Jestem członkiem zarządu dwuosobowej spółki z o.o. mającej siedzibę w Piasecznie, zawiązanej przez dwie osoby. Zarówno ja, jak i prezes zarządu skonfliktowaliśmy się ze wspólnikami (właścicielami spółki) i zamierzamy złożyć rezygnację. Co się stanie w momencie jednoczesnej rezygnacji obydwu członków zarządu?

- Czy taka sama rękojmia dotyczy sprzedaży nieruchomości, jeśli sprzedający jest osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej w zakresie budownictwa? Dom stoi w Rembertowie, jest nowy, a nabywcy są pierwszymi użytkującymi. W umowie notarialnej nie zawarto klauzuli, że nabywca zapoznał się ze stanem technicznym i go akceptuje, natomiast sprzedający udzielił gwarancji na wady dotyczące konstrukcji na trzy lata, a dotyczące wykończenia na dwa lata. Czy miał prawo tak zrobić? Czy i jak długo obowiązuje rękojmia (gwarancja)?

- Akcjonariusz otrzymał od spółki pożyczkę, która de facto pochodziła ze środków wniesionych przez niego na krótko przedtem jako wkład do tej spółki. Zarząd złożył w Krajowym Rejestrze Sądowym informację o pełnym pokryciu akcji i wydał akcje akcjonariuszowi. Ten mimo monitów ze strony spółki pożyczki nie zwrócił. Jak ma w takiej sytuacji postąpić spółka? Co robić, gdy akcjonariusz tylko zadeklarował wkłady, spółka pożyczyła mu pieniądze z własnych środków, a złożona przez zarząd informacja o pełnym pokryciu akcji była fałszywa?

- Czy w razie długotrwałej choroby prezes jednoosobowego zarządu spółki z o.o. ze Szczecina może udzielić pełnomocnictwa swojej żonie (i pracowniczce spółki) do pełnienia obowiązków prezesa zarządu?

- Kto reprezentuje spółkę cywilną? Czy wystarczy, że na umowie podpisze się tylko jeden ze wspólników? A jeśli podpis drugiego też jest konieczny, to czy może go reprezentować adwokat?

- Napisałam program komputerowy i chce zawrzeć umowę licencyjną z firmą mającą siedzibę w Bydgoszczy, która zamierza go używać celem zabezpieczenia się przed nielegalnym kopiowaniem. Czy mogę to uczynić bez rozpoczynania działalności gospodarczej? A jeśli tak, to czy wystarcza licencja, czy raczej należałoby sporządzić również umowę o dzieło?

- Czy prawo określa, jak powinien wyglądać papier firmowy? Czy znaleźć się na nim informacja o miejscu zamieszkania przedsiębiorcy, a jeśli tak, to jak dokładna ma ona być (tzn. czy wystarczy podać miejscowość, np. Ciechanów, Pułtusk, Wyszków itd., czy trzeba dokładnego adresu)

Czy będąc równocześnie członkiem zarządu spółki z o.o. (siedziba w Mińsku Mazowieckim) zatrudnionym na umowę o pracę i udziałowcem tej spółki mogę na walnym zgromadzeniu udziałowców głosować nad udzieleniem absolutorium dla Zarządu lub absolutorium dla siebie samej?

- W przepisach mowa jest o tym, że spółka z o.o. musi mieć radę nadzorczą, gdy jej kapitał zakładowy przekracza 500 tys. zł, a wspólników jest więcej niż 25. Czy w sytuacji, gdy jedynym udziałowcem jest burmistrz, można zrezygnować z powoływania rady nadzorczej?

- Czy możliwe jest jednoczesne pełnienie funkcji prezesa niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej sp. z o.o. i przewodniczącego rady miasta?

- Kontrola skarbowa w spółce jawnej (Płońsk) wykazała nieprawidłowości dotyczące zajęcia wierzytelności pieniężnej. Dłużnikiem była spółka, wierzycielem - inna firma. Zawiadomienie o zajęciu wierzytelności wpłynęło do spółki 6 lat temu. Spółka zapłaciła dług. W międzyczasie w spółce zaszły zmiany kadrowe i o piśmie zapomniano. Czy urząd skarbowy może teraz dochodzić od spółki jawnej zwrotu wypłaconych wierzycielowi kwot?

- Czy dopuszczalne jest zastrzeżenie koloru na swój wyłączny użytek? A jeśli tak, to czy można to zrobić samodzielnie, czy potrzebna jest pomoc prawnika (np. adwokata)?

- Nasza spółka weszła dwa lata temu w posiadanie akcji innej spółki (działa w Legnicy). Niedawno biuro firmy zostało okradzione, zniknęły m.in. akcje. Zgłosiliśmy kradzież na policję. Czy możemy wystąpić o jakieś zastępniki? Jak to zrobić?

- Chcemy zakończyć działalność spółki komandytowej. Jak wygląda jej likwidacja?

- Wspólnikami w spółce z o.o. byli: ojciec, syn oraz osoba nie spokrewniona z nimi. W trakcie sprawy rozwodowej syna jego udziały zostały dobrowolnie umorzone za wynagrodzeniem odpowiadającym ich wartości nominalnej. Jego była już żona twierdzi, że celowo zgodził się na umorzenie po cenie nominalnej, a nie rynkowej, aby dostała mniej. Czy może ona teraz wystąpić o odszkodowanie od ex męża oraz pozostałych wspólników?

- Kupiłem na firmę specjalistyczny sprzęt, który uległ awarii. Wystąpiłem o naprawę z tytułu gwarancji. Przepis mówi, że gwarant jest obowiązany wykonać obowiązki wynikające z gwarancji w odpowiednim terminie. Co to dokładnie znaczy? U mnie ten "odpowiedni termin" trwa już pół roku i ciągle nie wiadomo, kiedy doczekam się sprzętu.

- W spółce z o.o. jedynym wspólnikiem jest miasto reprezentowane przez burmistrza. To on ma prawo powoływania rady nadzorczej, ta zaś z kolei wyłania zarząd. Czy w tej sytuacji obowiązuje przepis przewidujący grzywnę dla członków zarządu, którzy dopuszczają, że spółka przez dłużej niż trzy miesiące pozostaje bez rady nadzorczej?

- Czy można wyłączyć prawo szefa rady nadzorczej nie będącego wspólnikiem do wzięcia udziału w zgromadzeniu wspólników spółki z o.o.? A jeśli tak, to czy może go reprezentować adwokat?

- Ile kosztuje likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Nidzica)? Nie chodzi o upadłość spółki, ale jej rozwiązanie. Proszę o poradę, jakie czynności należy podjąć i w jakiej kolejności.

- Spółka z o.o. (Kielce) znajduje się w stanie likwidacji. Wiadomo, że jej majątek nie wystarczy do zaspokojenia wierzycieli. Co więcej, nie cały udało się upłynnić. Co likwidatorzy mają począć ze składnikami majątku, których nikt nie chciał kupić? Czy mogą go przekazać wspólnikom? Czy może powinni go zniszczyć?

- Czy przepisy określają termin odpowiedzi na żądanie skorzystania z rękojmi w transakcji między przedsiębiorcami? Chodzi mi konkretnie o brak odpowiedzi w określonym czasie. Czy to skutkuje jakimiś konsekwencjami dla sprzedawcy?

- W spółce z o.o. (Kutno) działa rada nadzorcza, jednoosobowy zarząd (prezes ma umowę o pracę) oraz prokurent. Kto ma podpisywać i zatwierdzać delegacje służbowe prezesa? Rada nadzorcza czy prokurent? A może należy wynająć prawnika (np. adwokata)?

- W piśmie, jakie otrzymałem z kancelarii komorniczej mowa jest o trzeciodłużniku. Co to słowo oznacza?

- Umowa spółki z o.o. uzależnia dopuszczalność zbycie udziałów od pisemnej zgody zarządu. Wspólników jest wielu, zarząd to jedna osoba. W praktyce prezes wyraża zgodę na sprzedaż tylko wówczas, gdy to on jest nabywcą. Tym samym stopniowo powiększa swój udział w spółce, uniemożliwiając jednocześnie to samo innym wspólnikom. Czy czynność prawna jednoosobowego zarządu wieloosobowej spółki z o.o. z samym sobą jest ważna?

- Co to znaczy, że wspólnik nie ma prawa prowadzić spraw spółki?

- Komu zgłosić chęć odzyskania weksla in blanco od firmy, która jest postawiona w stan upadłości (sprawa toczy się w Opolu)? W firmie działa syndyk i sędzia-komisarz, do którego można zgłaszać wierzytelności, ale nie bardzo wiem, czy to dotyczy weksli i w jakiej formie należy to zrobić. Weksel był zabezpieczeniem do umowy, której świadczenie z mojej strony zostało już dawno spełnione.

- Czy można zawiesić członka rady nadzorczej spółki akcyjnej?

- Czy kupując oprogramowanie za granicą (Niemcy) mogę je bez przeszkód używać w firmie prowadzonej w Polsce? Czy obowiązują użytkownika jakieś opłaty w formie podatku lub cokolwiek innego?

- Jestem większościowym właścicielem udziałów w dwuosobowej spółce z o.o. Wkrótce odchodzę na emeryturę i pragnąłbym przejąć nieruchomość, którą jakiś czas temu kupiła nasza spółka. Drugi z udziałowców godzi się na taką operację. Jak ją przeprowadzić?

- Jak wyegzekwować zaległą należność z faktury od kontrahenta (firmy) z jednego z państw UE? Czy ma tu znaczenie, o jakie państwo chodzi, czy też istnieje jednolita procedura obowiazujaca w calej UE? Wystawilem fakturę, kontrahent ją odebrał i nie płaci mi mojej należnosci za dostarczony towar. Czy mozna skorzystac z procedury postępowania nakazowego?

- Czy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością można wyłączyć indywidualną kontrolę członków rady nadzorczej w sytuacji, gdy umowa wyłącza również indywidualną kontrolę wspólników?

- Skład rady nadzorczej spółki z o.o. został ustalony w drodze głosowania na specjalnych kartach. Zgodnie z tym, co zalecił prawnik, były na nich umieszczone nazwiska kandydatów. Głosowanie było jedno, ale każdy wspólnik mógł na swojej karcie oddać głos na dowolną liczbę osób. Czy takie głosowanie jest ważne?

- Czy można podpisać umowę np. ze spółdzielnią mieszkaniową na świadczenie im usług na okres 20 lat?

- Przedsiębiorca kupuje używaną linię technologiczną. Chciałby wpisać do umowy klauzulę, że kontrakt będzie ważny dopiero po zainstalowaniu owej linii i jej sprawdzeniu. Zapytuje adwokata, czy takie postanowienie jest dopuszczalne? Jak zabezpieczyć interesy stron? Jakie terminy wyznaczyć? Kiedy umowa staje się ostateczna?

- Czy radca prawny albo adwokat może być pełnomocnikiem w sprawie o zgłoszenie znaku towarowego w Urzędzie Patentowym?

- Chcemy utworzyć nowe udziały w spółce z o.o. Czy można zrobić tak, aby dwóch obecnych udziałowców objęło np. udziały za 1 zł, a nowi udziałowcy za 1 tysiąc złotych? Wartość nominalna udziałów to 50 zł.

- Jak rozliczyć stratę spółki komandytowej u komplementariusza będącego osobą prawną? W umowie spółki jest zastrzeżenie, że zysk jest rozliczany proporcjonalnie do udziałów, ale straty pokrywa w całości komplementariusz.

- Czy jedna osoba może być wspólnikiem w kilku spółkach (dwie działają w Warszawie, jedna w Tomaszowie Mazowieckim, jedna w Koninie i jedna w Grajewie)?

- W spółce z o.o. jest trzech wspólników, jeden z nich wchodzi w skład zarządu. Firma jest mała, właściciele widują się codziennie. Czy do zwołania zgromadzenia wspólników wystarczy w takiej sytuacji ustne ich powiadomienie, czy każdemu wspólnikowi należy wysyłać oddzielne powiadomienie?

- Prowadzę wraz z córką sklep z upominkami w Krakowie. Działamy w formie spółki cywilnej. Jestem jednak osobą starszą i chcę wycofać się z firmy, przekazując swe udziały córce. Ta zamierza kontynuować działalność samodzielnie. Jakie czynności powinniśmy podjąć, aby przekształcić spółkę w jednoosobową firmę nie ponosząc przy tym zbyt wysokich kosztów?

- Co to znaczy, że wspólnik nie ma prawa prowadzić spraw spółki?

- Borykam się z jednym dłużnikiem, który wydał się bardzo wiarygodny, bo przysłał podpisany weksel i wziął towar w komis. Nie zapłacił ok. 10 tys. zł i opuścił kraj, podobno wyjechał do Belgii. Co zrobić w takim przypadku? Jak odzyskać pieniądze?

- Mam problem z odzyskaniem należności. Kilka lat temu sprzedałem firmie windykacyjnej w Warszawie wierzytelność wobec innego przedsiębiorcy. Windykator wystąpił do sądu i uzyskał na swą rzecz wyrok przeciw dłużnikowi. Pieniądze na opłatę sądową wyłożyłem ja. Warunki umowy były takie, iż firma odzyska dług i zwróci pieniądze czytelnikowi, potrącając swoje wynagrodzenie. Tak się jednak nie stało. Jej właściciel przez długi czas twierdził, że nic nie udało mu się odzyskać. Natomiast w kwietniu br. oznajmił, że jego firma została rozwiązana i nie prowadzi już działalności windykacyjnej. Jak powinniśmy się rozstać? Skąd mam wiedzieć, że firma ta naprawdę nie odebrała żadnych wierzytelności. Czy nasze rozstanie powinno zostać potwierdzone notarialnie?

- Chcemy zakończyć działalność spółki komandytowej (Poznań). Jak wygląda jej likwidacja?

- Mój dłużnik ma wobec osoby trzeciej wierzytelność, potwierdzoną prawomocnym wyrokiem sadu, uprawniającym do egzekucji. W jaki sposób mogę przejąć tę wierzytelność na poczet długu, który ma mi spłacić? Dług też jest zasadzony dla mnie wyrokiem sądu.

- Mam dłużnika (jest już orzeczenie sądu), ale i sam jestem mu winien pieniądze, tyle że dużo mniejsze. Mój dłużnik ma z kolei wierzytelność wobec spółki z o.o. (również potwierdzoną wyrokiem sądu). Chciałbym zająć tę wierzytelność na poczet swojej należności. Jednak spółka już nie istnieje, została rozwiązana. W kancelarii komornika powiedziano mi, że takiej wierzytelności zająć nie można. To z kolei uniemożliwia czytelnikowi wystąpienie przeciw zarządowi spółki o zapłatę. Co robić w takiej sytuacji?

- Czy formalności związanych z zawieszeniem działalności gospodarczej można dokonać przez pełnomocnika? A jeśli tak, to czy musi być nim prawnik (np. adwokat)?